pobierz pdf

Orkiestra dęta

Orkiestra dęta

Początki istnienia Orkiestry w Ropczycach sięgają 1924 roku. Po wojnie Zespół wznowił działalność w roku 1948 z inicjatywy dyrektora Technikum Mechanicznego. Obecnie orkiestra działa pod egidą Centrum Kultury w Ropczycach, OSP Ropczyce i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ropczycach. Orkiestra koncertuje głównie na terenie województwa podkarpackiego, ale również poza granicami województwa i kraju. Współpracuje z orkiestrami ze Słowacji, Czech i Węgier. Zespół liczy ok. 50 osób. Muzycy są przedstawicielami różnych zawodów: studenci i emeryci, nauczyciele i biznesmeni, pracownicy zakładów przemysłowych, uczniowie i absolwenci ropczyckiej Szkoły Muzycznej. Przy orkiestrze działa 24 osobowa grupa Mażoretek, która swoim blaskiem, kolorem i wdziękiem urozmaica występy. Orkiestra posiada bardzo bogaty repertuar. Znajdują się w nim utwory marszowe i sakralne. Dużą część programu wypełnia muzyka rozrywkowa oraz muzyka klasyczna. Dyrygentem Orkiestry jest pan Edward Guzik. Próby orkiestry odbywają się w piątki, w godzinach: od 18:00 do 21:00. Więcej informacji na temat Orkiestry na stronie: www.orkiestraropczyce.eu.

Zespół Estradowy “GAMA”

Zespół Estradowy “GAMA”

Zespół Estradowy „GAMA” działa w Centrum Kultury w Ropczycach od 2002 roku. W zajęciach uczestniczą dziewczęta od IV klasy SP do II klasy Gimnazjum. Opiekunem zespołu jest pani Elżbieta Łącała- choreograf – instruktor w Centrum Kultury w Ropczycach. Zajęcia odbywają się w piątki od godz. 17:00 do 19:00. Zespół bierze udział w imprezach organizowanych w ramach działalności prowadzonej przez Centrum Kultury: Dni Ziemi Ropczyckiej, Jarmark Kowalski, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy Taneczne Figle, jak również brał udział: 2004 rok w IV Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „PASIKONIK” w Mielcu, w Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „W rytmie Rock’n’Rolla” – Kolbuszowa 2009 r. i II Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Form Tanecznych – Głogów Młp. 2009 r.

Dziecięca Rewia Folklorystyczna

Dziecięca Rewia Folklorystyczna

Dziecięca Rewia Folklorystyczna działa w Centrum Kultury w Ropczycach od 1996 roku. W skład zespołu wchodzą dzieci od 5 lat do 13 lat. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach wiekowych : zaawansowane oraz początkujące. W repertuarze posiadają zabawy i tańce ludowe z regionu Śląska, Lublina oraz Krosna. Opiekunami zespołu są: -pani Elżbieta Łącała- choreograf: instruktor w Centrum Kultury w Ropczycach -pani Elżbieta Banaś: akompaniament -instruktor muzyk w Centrum Kultury w Ropczycach -pan Ryszard Niewiarowski: opracowanie muzyczne Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godz.: od 17:00 do 19:00 i czwartki w godz. od 17:00 do 19:00. Zespół występuje w imprezach organizowanych w ramach działalności prowadzonej przez Centrum Kultury: Dni Ziemi Ropczyckiej, Jarmark Kowalski, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Występował również: w II i III Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Form Tanecznych „Pierwsze Kroki” – Głogów Młp. 2008 i 2009 r., gdzie zdobywał I Miejsca; w X Prezentacjach Zespołów Folklorystycznych „Mieć jak rzeka swoje źródło” – Nowa Dęba 2010 r. W 2010 roku Rewia Występowała także podczas I Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „GARNIEC” w Łańcucie zdobywając I Miejsce. Podczas II Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „GARNIEC” ’2011 jako jedyny Zespół otrzymał Wyróżnienie w najmłodszej kategorii wiekowej. W dniu 18 czerwca 2011 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury odbył się uroczysty koncert Rewii z okazji Jubileuszu 15-Lecia działalności tego Zespołu.

Formacja Tańca Nowoczesnego “VEGA”

Formacja Tańca Nowoczesnego “VEGA”

istnieje od 2005 roku i nieprzerwanie działa przy Centrum Kultury w Ropczycach. W skład zespołu wchodzą dziewczęta szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Opracowywane układy taneczne z elementami tańca nowoczesnego wraz z przesłaniem dla widza stanowią podstawę choreograficzną zespołu. Różnorakie kostiumy i rekwizyty taneczne zawsze wzbudzają zachwyt i uznanie widza. Podczas konkursów, przeglądów tanecznych, poprzez imprezy środowiskowe, zespół prezentuje własny dorobek artystyczny. Formacja na trwałe wpisała się w artystyczne życie Ropczyc, nasze tancerki reprezentują miasto, na licznych imprezach o randze lokalnej i wojewódzkiej. Zajęcia zespołu odbywają się w każdą środę w godz. 15:30 do 17:00. Zespół pracuje pod opieką p. Martyny Toton – instruktora Centrum Kultury.

Kapela Rodzinna “KURASIE”

Kapela Rodzinna “KURASIE”

Kapela rodzinna „Kurasie” z Lubziny  jest to kapela rodzinna w której grają matka, pani Albina, jej córki i syn oraz wnuki. To jeden z najdłużej działających zespołów w Polsce – w 2010 roku Zespół obchodził 60-lecie istnienia. Uroczystości związane z obchodem Jubileuszu miały miejsce w sali widowiskowej Centrum Kultury w Ropczycach, gdzie odbył się uroczysty koncert i wręczono nagrody i odznaczenia dostojnym Jubilatom. Rodzinna kapela często reprezentuje nasz region na różnych przeglądach i konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. Spotkania zespołu odbywają się w soboty.

Kółko Plastyczne

Kółko Plastyczne

Kółko Plastyczne  na zajęcia kółka plastycznego przyjmowane są dzieci w wieku od 6 lat. Zajęcia odbywają się w środy w godzinach od 17:00 do 18:30. Na kółku plastycznym dzieci wykonują prace wykorzystując farby, kredki, pastele, kolorowe papiery, bibuły oraz przeróżne materiały np.: kasztany, szyszki, cekiny, patyczki, zapałki, koraliki, suche kwiaty, liście itp. Wykonywane są prace płaskie i przestrzenne typu: drzewka, ramki na zdjęcia. Dzieci poznają także podstawy rysunku oraz style w sztuce. Zajęcia plastyczne prowadzi pani Katarzyna Borys – instruktor-plastyk Centrum Kultury, ukończyła Liceum plastyczne w Rzeszowie.

Aerobic

Aerobic

„AEROBIC” – zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy o godz.: 19:00 – 20:00 oraz w czwartki w godz.: 18:00 do 19:00. Prowadzącym aerobic jest instruktor Centrum Kultury – pani Martyna Toton.

Mażoretki

Mażoretki

Grupę taneczną prowadzi pani Paulina Gruszka. Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół nr 4 w Ropczycach we wtorki w godz.: od 17:00 do 19:00 i w soboty w godz.: od 9:30 do 12:30.

Balet dla najmłodszych

Balet dla najmłodszych

Zajęcia prowadzą instruktorzy zewnętrzni, a koordynacją zajmują się panie Agnieszka Róg. Obecnie istnieje pięć grup. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godzinach od 17:00 do 19:00 i w czwartki w godzinach od 17:30 do 19:30.

Robotyka

Robotyka

Zajęcia odbywają się w piątki (według grafika) w godzinach od 17:00 do 19:00. Prowadzą je instruktorzy zewnętrzni, a koordynacją zajmuje się pani Agnieszka Róg.

Klub Gier Planszowych

Klub Gier Planszowych

Spotkania klubu odbywają się w środy w godzinach od 16:00 w Centrum Kultury imienia Józefa Mehoffera w Ropczycach. Podczas spotkań dzieci i młodzież rozwijają swoje myślenie poprzez udział w różnego rodzaju grach planszowych, które wymagają logicznego rozumowania. Prowadzeniem klubu zajmuje się pan Wojciech Sieroń.