pobierz pdf

Wydarzenia

Wydarzenia

poprzedni miesiąc
kwiecień 2024
maj 2024
czerwiec 2024
lipiec 2024
sierpień 2024
wrzesień 2024
październik 2024
listopad 2024
grudzień 2024
styczeń 2025
luty 2025
marzec 2025
następny miesiąc

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia Centrum Kultury:

od Poniedziałku do Piątku: 8:00 do 21:00

Niedziela: praca Centrum Kultury uzależniona jest od imprez organizowanych przez jednostkę – informacje podawane będą na plakatach.

W czasie letnim pracujemy w godzinach:

w Poniedziałki i Środy: 8:00 do 21:00
we Wtorki, Czwartki i Piątki: 8:00 do 16:00

O Centrum Kultury

O Centrum Kultury

Kiedyś Ośrodek Kultury, a obecnie Centrum Kultury imienia Józefa Mehoffera w Ropczycach istnieje od 1976 roku. Rytm pracy instytucji wyznaczają imprezy cykliczne, także te wynikające z kalendarza imprez, jak również pojedyncze, ciekawe inicjatywy: koncerty, konkursy recytatorskie i wokalne, przeglądy kapel, imprezy plenerowe, wystawy, plenery malarskie.

Sztandarowymi imprezami są obchody Dni Ziemi Ropczyckiej i Dożynki Gminne. Jednym najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych naszego miasta są również jarmarki kowalskie. Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera wciąż poszerza swoja ofertę kulturalną, zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w różnorodnych stałych formach.

Nasz patron

Nasz patron Józef Mehoffer

Popiersie Józefa Mehoffera

Józef Mehoffer urodził się 19 marca 1869 r. w Ropczycach. To światowej sławy malarz i witrażysta, jeden z najwybitniejszych twórców Młodej Polski. Pochodził ze spolonizowanej rodziny austriackich urzędników. Jego ojciec, Wilhelm Mehoffer był radcą Sądu Krajowego, pierwszym starostą odrodzonego powiatu ropczyckiego, a potem prezesem Sądu Powiatowego. Gmach obecnego sądu w Ropczycach to w dużej mierze jego dzieło. Matka, Aldona z Polikowskich zajmowała się wychowaniem pięciu synów, trzech starszych od Józefa, tj. Eugeniusza, Alfreda, Wiktora oraz najmłodszego Wilhelma. Ojciec zmarł wcześnie, bo w 1873 r., kiedy Józef miał zaledwie 4 lata.

W 1870 roku rodzina Mehoffera przeniosła się do Krakowa. Józef w latach 1887-1894, studiował m. in. u Jana Matejki w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Później pobierał nauki na zagranicznych uczelniach: wiedeńskich oraz paryskich. Przebywając w 1900 roku we Włoszech, poznał zasady techniki mozaikowej stosowanej w warsztatach w Murano. Józef Mehoffer zajmował się grafiką artystyczną, malarstwem sztalugowym oraz portretem kredkowym. Uprawiał także akwafortę, autolitografię i akwatintę. Największy rozgłos i światową sławę zdobył w 1895 roku, wygrywając konkurs na wykonanie witraży do gotyckiej kolegiaty św. Mikołaja w szwajcarskim Fryburgu. Pozostawił tam zachwycające do dnia dzisiejszego dzieło obejmujące dwadzieścia jeden przeszkleń. Za fryburski witraż „Męczennicy” otrzymał złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1900 roku. Po powrocie do kraju poświęcił się przede wszystkim licznym pracom z dziedziny polichromii i witrażownictwa. Wykonał m. in.: dekorację malarską skarbca katedry na Wawelu, polichromie i witraże w kaplicy Szafrańców i w transepcie tejże katedry. Wystawa Światowa w St. Louis przyniosła mu złoty medal za obraz „Śpiewaczka” oraz srebrny za witraż „Vita somnium breve”. Witraże do Kaplicy Świętokrzyskiej na Wawelu w roku 1925, uhonorowane zostały Grand Prix na Paryskiej Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej. Artysta realizował także swoje projekty m. in.: w kościele Mariackim w Krakowie, w katedrze św. Jana we Lwowie, w kościele parafialnym św. Elżbiety w Jutrosinie, w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Włocławku, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku oraz w kościele parafialnym w Lubieniu. Jest także autorem wielu pięknych obrazów, z których najsłynniejsze to: Plac Pigalle w Paryżu, Dziwny ogród, Czerwona parasolka, Portret żony artysty z pegazem, Rynek krakowski, Autoportret. Józef Mehoffer zmarł 7 (lub 8) lipca 1946 roku w Wadowicach.

Stałe formy

Stałe formy

Galeria kowalstwa

Galeria Kowalstwa

Galeria Kowalstwa została otwarta w Centrum Kultury imienia Józefa Mehoffera w marcu 2007 r.. Myślą przewodnią jej utworzenia było zaprezentowanie lokalnej społeczności, jak również przyjezdnym kunsztu artystycznego i umiejętności Kowali-artystów (początkowo głównie z Polski), a w miarę upływu czasu również i z Europy. Impreza, podczas której Kowale prezentują swoje techniki pracy nazywa się „Jarmark Kowalski”. W początkowych latach organizacji impreza ta nazywała się „Małopolski Jarmark Kowalski”, z czasem zmieniła nazwę na „Ogólnopolski Jarmark Kowalski”, a obecnie organizowana jest pod nazwą „Międzynarodowy Jarmark Kowalski”. Galeria mieści się na poddaszu starej części Centrum Kultury imienia Józefa Mehoffera w Ropczycach. Eksponowane są w niej prace wykonane przez artystów – Kowali podczas Jarmarków Kowalskich w latach 1995 – 2018. Można ją zwiedzać w godzinach pracy Centrum Kultury.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO JEJ ODWIEDZENIA

Wirtualny spacer

Wirtualny spacer

Wirtualny spacer po Centrum Kultury



			

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

Centrum Kultury imienia Józefa Mehoffera w Ropczycach

ul. Bursztyna 1

39-100 Ropczyce

(0-17) 221 82 28

Masz pytania?

Skorzystaj z

50.052791, 21.612416