pobierz pdf

Centrum Kultury imienia Józefa Mehoffera w Ropczycach wśród beneficjentów Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864” – edycja 2024.

Program Dotacyjny „Powstanie Styczniowe 1863-1864”, skierowany jest do szerokiego grona odbiorców. Wspiera działania o charakterze historycznym, kulturowym, artystycznym oraz edukacyjnym przygotowujące do godnego celebrowania 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Szczególnie uwzględniono pamięć i tradycję regionalną, lokalną i rodzinną wpisaną w historię narodową.

W ramach projektu Śladami historii – spacer po Ziemi Ropczyckiej, zaplanowano organizację działań upamiętniających powstanie styczniowe z uwzględnieniem historii lokalnej. Wzięto pod uwagę konteksty historii Ziemi Ropczyckiej. Dodatkowo celem projektu jest przybliżenie sylwetek osób walczących w powstaniu i miejsc upamiętniających to wydarzenie. Podczas projektu zaplanowano 4 działania. Należą do nich: wystawa fotografii połączona z prelekcją historyczną, Turniej Gry Planszowej “Poznaj Ropczyce”, cykl Spacerów po Ziemi Ropczyckiej, koncert patriotyczny. Zadania te skierowano do lokalnych mieszkańców w każdym wieku (od przedszkolaka do seniora). Ponadto realizacja projektu odbędzie się przy współpracy członków Towarzystwa Ziemi Ropczyckiej i Ropczyckiej Rady Seniorów. Celem zadania jest upamiętnianie niepodległościowego zrywu Polaków jakim był wybuch powstania styczniowego w kontekście historii lokalnej. Dodatkowo projekt obejmuje cykl działań dla szerokiego grona odbiorców. Mają one na celu edukować i uchronić od zapomnienia o tak ważnych dla historii naszego kraju wydarzeniach z XIX wieku.

Koszt całkowity zadania: 27 200,00 złotych, w tym pozyskane dofinansowanie – 22 900,00 złotych.

Dofinansowano ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Powstanie Styczniowe 1863-1864”

Logotypy organów dofinansujących i beneficjenta

Wydarzenia Realizowane podczas trwania projektu:

Wystawa pod nazwą “Miejsca i osoby związane z Powstaniem Styczniowym. Historia Ziemi Ropczyckiej”
Wernisaż Wystawy - informacje o wydarzeniu
Turniej Edukacyjnej Gry Planszowej Poznaj Ropczyce
Turniej Edukacyjnej Gry Planszowej - informacje
Spacery po Ziemi Ropczyckiej
Spacery po Ziemi Ropczyckiej - informacje o projekcie

Poniżej zamieszczamy bezpośrednie odnośniki do galerii zadań realizowanych w ramach projektu

Wystawa pod tytułem “Miejsca i osoby związane z Powstaniem Styczniowym. Historia Ziemi Ropczyckiej”.