Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

HARMONOGRAM ZAJĘĆ ROBOTYKI W PIĄTKI W ROKU SZKOLNYM 2018/2019:

 

15 i 22 MARZEC 2019

5 i 26 KWIECIEŃ 2019

17 i 31 MAJ 2019

14 CZERWIEC 2019

Aktualności

Wystawa plenerowa na ropczyckim Rynku

Wystawa plenerowa - urodziny Mehoffera Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak oraz Centrum Kultury imienia Józefa Mehoffera w Ropczycach zapraszają na wystawę plenerową poświęconą obchodom 150. rocznicy urodzin Józefa Mehoffera.

12 marca 2019
Czytaj więcej o: Wystawa plenerowa na ropczyckim Rynku
Powiększ zdjęcie 657%20urodziny%20miasta%20Ropczyce

657 urodziny miasta Ropczyce

Obchody 657 rocznicy nadania praw miejskich Ropczycom, rozpoczęły się od złożenia symbolicznych wiązanek kwiatów pod pomnikami króla Kazimierza Wielkiego - dawcy praw miejskich oraz księdza Jana Zwierza - dobrodzieja ropczyckiej ziemi. Na rynku natomiast, czekał urodzinowy tort dla wszystkich mieszkańców, którzy w to piękne poniedziałkowe południe, przyszli razem świętować urodziny swojego miasta.

5 marca 2019
Czytaj więcej o: 657 urodziny miasta Ropczyce
Powiększ zdjęcie

"Józef Błogosławiony"

W czwartek, 27 lutego, o godz. 18.30 w Centrum Kultury w Ropczycach został wystawiony spektakl “Józef Błogosławiony”, który został przygotowany przez Scenę Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Jest on sceniczną adaptacją książki ks. Jana Krawca, poświęconej życiu, działalności i męczeńskiej śmierci ks. Józefa Kowalskiego, salezjanina.

1 marca 2019
Czytaj więcej o: "Józef Błogosławiony"

657. urodziny Ropczyc

Urodziny Ropczyc Z okazji 657. rocznicy nadania Ropczycom praw miejskich przez Króla Kazimierza Wielkiego, Samorząd Miasta i Gminy serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na tort urodzinowy 4 marca br. o godz. 12:00 na Rynek.

28 lutego 2019
Czytaj więcej o: 657. urodziny Ropczyc
Powiększ zdjęcie Turniej%20Śpiewnika%20domowego

Rok Moniuszki -Turniej Śpiewnika domowego

 21 lutego, pod koniec ferii w naszym województwie, w Centrum Kultury imienia Józefa Mehoffera ropczycki Klub Gier Planszowych przeprowadził otwarty turniej dla dzieci i młodzieży. 20 uczestników w wieku od lat 5 do 15 wsłuchiwało się w przepiękne pieśni Stanisława Moniuszki, którego 200 rocznicę urodzin w tym roku świętujemy. Z okazji Roku Moniuszki Teatr Wielki – Opera Narodowa opublikował szereg publikacji w tym grę planszową Śpiewnik domowy. Gra wykorzystuje aplikację do odtwarzania pieśni, a jej projektant Karol Madaj przygotował aż trzy warianty rozgrywki dostosowane do wieku i znajomości twórczości ojca opery narodowej przez grających.

W naszym turnieju trwającym trzy rundy (niezbędne, aby turniejowicze mogli się sprawdzić w różnych składach) zadaniem grających było wskazanie ilustracji karcie powiązanej ze słowami pieśni Stanisława Moniuszki odtwarzanej z komórki bądź komputera. Młodzi ludzie mieli okazję – zapewne często pierwszy raz w życiu – usłyszeć te wspaniałe dzieła muzyki narodowej. Wsłuchując się w piękne głosy śpiewaków operowych starali się dopasować do nich widoczne na stole ilustracje.
Emocji było co niemiara, bo zwykle tuż po pierwszych nutach pojawiało się słowo-klucz! Stąd nie zawsze sam wyborny słuch wystarczył, konieczne było także posiadanie dobrego refleksu, aby zaklepać kartę z właściwym rysunkiem.
Klimat święta Stanisława Moniuszki podkreślały okolicznościowe koszulki, którymi uczestników obdarował komitet obchodów Roku Moniuszki. Po trzech rundach można było wskazać najskuteczniej grające osoby i wręczyć nagrody – egzemplarze gry Śpiewnik domowy oraz pamiątkowe kubki z logo Roku Moniuszki.
Najważniejsze jednak, że tony narodowych pieśni zapadły w serca młodych miłośników planszówek, którzy mieli okazję przekonać się – po raz kolejny, bo takie imprezy organizujemy kilka razy w roku – że gry planszowe bawią i uczą.
Dziękuję za pomoc w przeprowadzeniu turnieju klubowiczom Michałowi Sieroniowi i Janowi Strózikowi oraz pracownicy CK Agnieszce Róg. Bez ich zaangażowania nie byłoby to tak przyjemne przedpołudnie.

Wojciech Sieroń

 

Fotorelacja z wydarzenia dostępna do obejrzenia pod linkiem.

27 lutego 2019
Czytaj więcej o: Rok Moniuszki -Turniej Śpiewnika domowego